A A A

Najciekawsze zabytki

Unikatowe freski

Mimo burzliwych losów pałacu w pokojach pana domu przetrwały malowidła ścienne. W dawnej sypialni ściany pokrywają wymalowane antyczne ruiny na tle pejzażu skąpanego w barwach zachodzącego słońca. W poprzedzającej ją antykamerze, za sprawą namalowanych statków, towarów i ludzi przenosimy się na gwarne wybrzeże. Z kolei malowidła w dawnym gabinecie to inspirowane myślami starożytnego filozofa Horacego, wskazówki jak postępować w życiu. Freski powstały na przełomie XVII i XVIII wieku. Niewiele jest takich zabytków w Polsce.

 

Wyjątkowy fortepian

W sali balowej Muzeum Wnętrz przykuwa uwagę fortepian koncertowy. Instrument został wykonany w 1925 roku przez firmę Steinway and Sons. Jego właścicielem był Ignacy Jan Paderewski. Wybitny muzyk i kompozytor, który na przełomie XIX i XX wieku podbijał serca publiczności. 
 

Fotele z bajkami

W jednym z pokoi znajdujących się na pierwszym piętrze pałacu znajdują się dwa fotele rokokowe, których obicia wykonane w technice tapiserii ozdobiono scenami z bajek Jeana La Fontaine’a (1621-1695), francuskiego bajkopisarza. Konstrukcje foteli ozdobione zostały płaskorzeźbionymi i złoconymi wiciami roślinnymi, kwiatami i rocaillami. Barwne dekoracje na obiciach, w których główną rolę grają zwierzęta, zawierają gorzką i głęboką mądrość.