EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA / Osobistym szlakiem
2020-09-19 / 13:00
-
2020-09-20 / 18:00
Zapraszamy do odwiedzenia rezydencji na terenie powiatu otwockiego w Rudnie, Róźycowie, Sobieniach-Jeziorach, Łucznicy i Otwocku Wielkim, i do posłuchania o historii tych i innych złożeń pałacowych i dworskich, ale też o losach rodzin z nimi związanych, powojennych losach majątków, rewaloryzacji parków i współczesnej działalności.
Dwory ziemi otwockiej, kojarzą się zapewne większości z Państwa głównie z drewnianymi pensjonatami o koronkowo wyciętych dekoracjach w stylu świdermajer. Niewielu z nas zna otwockie XIX wieczne dwory i pałace murowane kolumnowymi portykami, otoczone parkami krajobrazowymi. Wiele z nich popadło po II wojnie światowej w ruinę i ślad po nich zaginął. Nieliczne ocalałe, wyremontowane prowadzą różnorodną działalność dla lokalnej społeczności. Pamiętać należy, że dwór to nie tylko budynek, ale zbudowane na jego bazie przedsiębiorstwo z budynkami folwarcznymi i rozległym parkiem, to także organizacja społeczna, którą zarządzały władające majątkiem rodziny. Na ziemi otwockiej osiadły nie tylko zasłużone polskie rody, jak Potoccy, Zamoyscy, Chrzanowscy, Jezierscy, ale również warszawscy przedsiębiorcy i fabrykanci: Róźyccy, Mioduszewscy, Szlenkierowie. Mamy nadzieję, że wydarzenie uda się kontynuować w następnych latach i skłonić także innych prywatnych właścicieli dworów otwockich do udostępnienia swoich podwoi dla zwiedzających, tak by wskrzesić pamięć o tradycjach tej ziemi.
HARMONOGRAM
19/09/2020
godz. 13.00 / dwór Mioduszewskich w Różycowie (Wola Ducka) – o historii dworu i pamiątkach po ostatnich właścicielach opowie właściciel Jakub Mioduszewski
godz. 14.30 / pałac Chrzanowskich w Rudnie – o historii pałacu i rewaloryzacji opowie właścicielka Monika Gawrylak, prezes Fundacji Być Więcej
godz. 16.00 – 18.00 / pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim
godz. 16.00 – 17.00 / gawęda O Urzeczu opowie dr Maurycy Stanaszek. Przyśpiewki urzeckie zaprezentuje zespół ludowy Sołtysi. Smakołyki urzeckie podawane w dworze Jezierskich w Otwocku Wielkim w 1 ćw. XX wieku opowiedzą i podadzą do degustacji Iwona Drozd i Katarzyna Kunatkowska (dziedziniec pałacowy od strony ogrodu)
godz. 16.00 – 18.00 / grę terenową na orientację prowadzi Paweł Starzyński z PTTK Otwock (formularze gry do odbioru w namiocie Powiatu otwockiego)
godz. 17.00 – 17.30 / gawęda O siedzibach ziemiańskich w powiecie otwockim opowie Paweł Ajdacki (sala jadalna pałacu)
godz. 17.30 – 18.00 / koncert muzyki barokowej w wykonaniu nauczycieli i uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku (dziedziniec pałacowy od strony ogrodu)
20/09/2020
godz. 13.00 / pałac Jezierskich w Sobieniach-Jeziorach (Królewskich) – o historii obiektu i jego rewaloryzacji opowie pracownik Hotelu Sobienie-Królewskie
godz. 14.30 / dwór Potockich w Łucznicy – o historii obiektu i jego obecnej działalności opowie Justyna Skowyrska- Górska, prezes Stowarzyszenia Akademia Łucznica
godz. 16.00 – 18.00 / pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim
godz. 16.00 – 17.00 / gawęda O rewaloryzacji pałacu Jezierskich w Sobieniach-Jeziorach opowie Andrzej Nogal (sala jadalna pałacu)
godz. 16.00 – 17.00 / oprowadzanie po zespole pałacowo-parkowym w Otwocku Wielkim dr Anna Feliks (dziedziniec pałacowy od strony ogrodu)
godz. 16.00 – 18.00 / grę terenową na orientację prowadzi Paweł Starzyński z PTTK Otwock (formularze gry do odbioru w namiocie Powiatu otwockiego)
godz. 17.00 – 17.30 / gawęda O rodach ziemiańskich powiatu otwockiego opowie Mariusz Rombel (sala jadalna pałacu)
godz. 17.30 – 18.00 / koncert muzyki barokowej w wykonaniu nauczycieli i uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku (dziedziniec pałacowy od strony ogrodu)
INFORMACJE O OBIEKTACH I DOJEŹDZIE
Dwór Mioduszewskich w Różycowie, jako letnią rezydencję zbudowano w końcu XIX wieku dla Juliana Różyckiego, założyciela Bazaru Różyckiego w Warszawie. Około 1910 został zakupiony przez Bolesława i Zofię Mioduszewskich z Bydgoszczy i stał się dla nich rodzinną rezydencją. Nadal pozostaje w rodzinie. Wnętrze salonu pozostawione niemal nietknięte po seniorce rodu, pełne jest pamiątek, zdjęć, brązów, mebli
Adres: Różyce, Wola Dudzka
Osoba do kontaktu: Jakub Mioduszewski (właściciel)
Pałac Chrzanowskich w Rudnie - wzniesiony w stylu klasycystycznym dla chorążego warszawskiego Marcina Chrzanowskiego w końcu XVIII wieku. Jego projektantem był prawdopodobnie architekt epoki stanisławowskiej Hilary Szpilowski. Otacza go park krajobrazowy z tarasami ziemnymi opadającymi ku łąkom i stawom. Obecnie siedziba Fundacji Kultury i Rozwoju Osobistego Być Więcej.
Adres: Fundacja Kultury i Rozwoju Osobistego „Być Więcej”, Rudno, ul. Pałacowa 7, 05-340 Kołbiel
Osoba do kontaktu: Monika Gawrylak (prezes fundacji)
Pałac Jezierskich w Sobieniach – Jeziorach murowany, klasycystyczny o cechach neorenesansowych został wybudowany w połowie XIX wieku prawdopodobnie po oddziedziczeniu majątku przez Franciszka Stanisława Ignacego Jezierskiego. Ostatnimi właścicielami byli Władysław Jezierski i jego żona Zofia Maria z Potockich. Obecnie po rewaloryzacji całego zespołu w pałacu znajduje się hotel, spa, pole golfowe, country club,
Adres: Hotel Sobienie Królewskie, Sobienie Szlacheckie 64, 08-443 Sobienie Jeziory
Dwór Potockich w Łucznicy z charakterystycznym kolumnowym gankiem wzniesiono wraz z zabudowaniami gospodarczymi około roku 1846. Założono także niewielki prostokątny park, resztki którego zachowały się do dzisiaj. Wśród starych drzew jest wspaniały kilkusetletni dąb szypułkowy, o pięknie uformowanej koronie. Reliktem dawnej epoki jest również dębowo – akacjowa aleja, która prowadzi do pobliskiego lasu. Zespołem opiekuje się Stowarzyszenie Akademia Łucznica prowadzące od wielu lat znakomite kursy rzemiosła artystycznego.
Adres: Stowarzyszenie Akademia Łucznica, Łucznica 10, 08-440 Pilawa
Osoba do kontaktu: Justyna Skowyrska-Górska (prezes Stowarzyszenia)
Współorganizator: Powiat Otwocki
Patroni medialni: Linia otwocka, i-Otwock, Głos Karczewa
Wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, pt. Moja droga
Organizator główny Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dojazd we własnym zakresie.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia (w tym na spotkania tematyczne, oprowadzania i grę terenową)
Pozostałe wydarzenia miesiąca
Muzeum Wnętrz
2020-09-12 / 12:00
-
2020-09-13 / 17:00
Piknik historyczny „W ogrodzie Bielińskiego”
Celem pikniku historycznego „W ogrodzie Bielińskiego” jest popularyzacja mało znanej działalności zasłużonego Polaka Franciszka Onufrego Bielińskiego, generała,...
Muzeum Wnętrz
2020-09-19 / 13:00
-
2020-09-20 / 18:00